Poslední měsíce na sobě pozoruji, že psaní do tisku generuje závislost podobnou té internetové a taky podporuje fakt, že svůj blog zanedbávám. Za celé jaro jsem se tady vymáčkla jen dvakrát a léto zatím úspěšně ignoruji. V kuchyni mi přitom už dávno propukla ovocná mánie. Je na čase se o jeden borůvkový skvost s vámi podělit.
Předevčírem jsem na závěr psacího maratonu odklikla poslední rest pro TopLife. Bude o letním ovoci v napěněné variantě, vrátím se k loňskému úspěšnému želé a doporučím v něm jednu moc fajn domácí jahodovou skoro zmrzlinu. S tím článkem v kuchyni jsem si užila moc legrace a až přijde jeho chvíle, pustím tady i další podrobnosti, co se mi do textu nevešly.
Teď jsem ale plná borůvkových dojmů. Nejdříve mě pohladilo po duši nedělní sbírání na Vysočině, užily jsme si jej obě, já i moje malá dcerka. Bylo to její první opravdické lesní sbírání a odneslo to žluté tričko. Všechny nasbírané borůvky jsme pak nacpali – kromě úst – do tradičního rodinného koláče. Recept na něj patří do kategorie archivních a velmi jednoduchých. Sama se ráda pouštím do propracovanějších variant třeba na téma borůvkové košíčky. Jenže kdykoliv se doma zeptám, co chtějí z těch borůvek udělat, odpověď je vždycky stejná: „Udělej ten tvůj borůvkový koláč!“ Teprve po několika koláčích je borůvkám dovoleno rozplynout se do mého oblíbeného žahouru.
Letos se borůvkáč dočkal upgrade a já si jej teď tady musím poznamenat. Sluší mu to v novém kabátě s vanilkovou omáčkou, ale já si stejně myslím, že spěšnou podobu původního kulatého koláče mu už nikdo nikdy neodpáře.
Borůvkový koláč na žlutém polštáři
pečte ve formě o průměru 22 – 24 cm
Suroviny:
400 až 500 g borůvek, 200 g másla, 350 g hladké mouky (zkuste namíchat bílou, pohankovou a špaldovou), 200 g cukru (moučka nebo krupice), 1 lžička skořice
- Borůvky operte a nechte okapat. Rozpusťte máslo a nechte jej vychladnout.
- Mouku nasypte do mísy, přidejte cukr, skořici a rozpuštěné máslo. Prsty směs smíchejte v drobenku.
- Dno dortové formy o průměru 22 až 24 cm vymazané máslem vysypte drobenkou, na ni navrstvěte borůvky, které pokryje zbývající drobenka.
- Koláč pečte na 200 stupňů C (horkovzdušně na 180 stupňů), až drobenka zezlátne (asi 35 minut).
- Koláč nechejte před podáváním odležet, nejlépe do druhého dne. Natáhne vlhkost a je pak vláčnější. Pro efekt z odleželého koláče můžete vykrojit malé koláčky, které pak podávejte na vanilkovém polštáři.
- Vanilkovou omáčku vyrobíte ze 2 žloutků a jednoho vejce, 2 lžic smetany ke šlehání, které metličkou smícháte s trochou cukru a vanilkovým extraktem. Směs dáte do kovové nebo skleněné misky a postavíte nad hrnec s vroucí vodou tak, aby se voda nedotýkala misky. Metličkou stále šleháte až do omáčkové konzistence. Dokonalou kombinaci na talíři završíte kopečkem hustého bílého jogurtu a snítkou meduňky.
[…] Borůvkový koláč na žlutém polštáři […]
[…] Borůvkový koláč na žlutém polštáři […]
[…] Borůvkový koláč na žlutém polštáři […]
[…] Borůvkový koláč na žlutém polštáři […]
[…] Borůvkový koláč na žlutém polštáři […]
[…] Borůvkový koláč na žlutém polštáři […]
Povedl..;) Měli jsme sice kyselejší švestky, ale vůbec to nevadilo.. Zase se po něm zaprášilo..:D
Tak to znám, u nás vydrží obvykle jen do druhého dne. Napište, jak dopadly švestky 😉
Geniální.. Musela jsem se docela krotit, abych ho nesnědla sama..:) Dneska zkouším se švestkama, snad se povede..;)
Borůvky jsou u nás doma evergreenem – hlavně malá se po nich může utlouct. V tomhle jsou asi všechny děti stejné
Díky za tenhle recept – určitě ho vyzkoušíme i s tou vanilkovou omáčkou 😉