Tři dny na horách a šest jídel, která hravě zvládnete na apartmánovém sporáku. A samozřejmě si to všechno klidně můžete uvařit i doma.
Za léta rodinné cestovatelské praxe jsem se naučila, že rodič-labužník musí spoléhat především SÁM NA SEBE. Málokdy se stane, že naše parta zamíří do ideálního ubytování. Tedy ideálního podle mě. Takže tu musí být útulno, energií nabito, s hracím místem pro děti, s dostupností koupání v létě a lyžování v zimě a dost propracovanou nabídkou jídel, aby nás to uspokojilo všechny.
Pro mě rostlinné nápoje místo mléka, křupavé chlebíky místo pečiva, poctivá kuchyně a žádné náhražky, dost zeleniny, poctivé uzeniny (když už musí být), maso bez přepálení a káva bez rozpouštění.
Existuje pár míst, kam se nebojím vrátit a taky místa, kam bych se ještě chtěla podívat. Když si zrovna nevyhazujeme z kopýtka v nějakém čtyřhvězdičkáči – nejkomplexnější a nejlokálnější stravou za tučnou ubytovací cenu mě ohromil například hotel termálek v Laa – nejraději jedu s rodinou do apartmánu kde vařím, co se mi líbí a když se mi chce jít na místní jídlo, jdu na něj tam, kam to stojí za to.
Menu na doma i na hory
Pro vlastní potřeby jsem vypracovala a otestovala menu, které teď hobluji de facto každý náš výjezd. Ono těch výjezdů zase tak moc není Sem tam učiním drobnou změnu, která nic nemění na tom, že celé menu je koncipováno do apartmánových poměrů PRO RODINY S DĚTMI ve věku od zhruba jeden a půl roku. Menší caparty je třeba krmit ještě decentněji a to vydá zase na další článek.
Klído píďo si následující recepty převeďte do domácího rychlo vaření a máte vystaráno s obědem/večeří na tři dny určitě.
Pro seznam základní potravinové výbavy stačí jedna á pětka a zapište si, že nejvíce budete potřebovat DOSTATEČNÝ ČAS na přípravu před odjezdem – i když vám to tady teď ulehčuju ;-). V případě domácího vaření pak čas na zásobení spíže. Potom je to už brnkačka.
- malá sklenička domácího pesta
- zdroj bílkovin podle vašich preferencí – vejce (křepelčí, slepičí), klobásky, uzené maso nebo tempeh
- červená čočka
- dvě avokáda
- dvoje rybičky v konzervě (sardinky, tuňák, makrela)
- citrony
- česnek a cibule
- brambory, mrkev, petržel, růžičková kapusta, pórek, sladké brambory, menší dýně
- sušené houby
- olivový olej a máslo
- med nebo třtinový cukr
- sůl a koření (majoránka, bobkový list, kmín, mletá paprika, mořská řasa)
- jáhlová mouka na zahuštění polévky
- rajčatová pasta
- quinoa
- rýže na rizoto
- fajn víno
- kysané zelí (ideálně vaše osobní pickles)
- vločky nebo instatní směsi na ranní kaše
- ořechy a semínka dle libosti
- parmezán, jogurty dle libosti, žervé, případně mléko, smetana (kravská/mandlová)
- domácí rostlinné mléko
- těstoviny
- k pití čaje, sirupy, kávu, co komu sedí
- kváskový chléb
Těstoviny s domácím pestem a parmezánem navíc
Na fotce jsou těstoviny kukuřičné, vy si uvařte jaké chcete. Na čtyři porce počítejte jedno balení těstovin (500 g v suchém stavu).
Pesto zde.
Hustá pórková bramboračka se zeleninou
(petržel, mrkev, růžičková kapusta) a houbami, vejcem nebo tempehem
Na tuku (mix olivového oleje a přepuštěného másla) zpěním nakrájený pórek, zasypu jáhlovou moukou (asi čtyři lžíce na litr vody), zaliju vodou. Přidám na kousky nakrájenou všechnu zeleninu i brambory. Osolím. Přivedu k varu, stáhnu plamen, vhodím bobkový list, majoránku a předem namočené a vymačkané houby. Vejce (natvrdo nebo ztracené) nebo tempeh dávám až nakonec. Vařím do změknutí zeleniny.
Polévka z červené čočky se zeleninou a quinoou
Na tuku (mix olivového oleje a přepuštěného másla) zpěním dvě velké cibule nakrájené na kostičky. Přidám na kousky nakrájenou zeleninu (něco z tohoto: mrkev, petržel, celer, řapíkatý celer, česnek, fenykl, černý kořen). Zaliju vodou, osolím, přivedu k varu. Stáhnu plamen, vhodím bobkový list a kousek mořské řasy (není nutné) a vařím do změknutí zeleniny. Pak vhodím propláchnutou červenou čočku a quinou, přidám lžíci dvě rajčatové pasty a ještě chvíli povařím, než čočka a quinoa změkne (do 10 minut). Případně dokořením.
Zelňačka s uzeným masem nebo tempehem
Na dno hrnce dám olej, zpěním cibulku, zasypu mletou červenou paprikou, na mírném plameni orestuji, přihodím lžíci, dvě jáhlové mouky, rozmíchám a vhodím na kostky nakrájené brambory a bobkový list. Zaliji vodou, přivedu k varu a vařím do změknutí brambor. Na závěr přidám kysané zelí s troškou šťávy (plus pár kapek jablečnéh octa, je-li třeba) a na kousky nakrájený uzený tempeh (použijte uzené máso, chcete-li). Prohřeju, nevařím! Přiliju smetanu ke zjemnění – kravskou nebo mandlovou.
Dýňové rizoto
Na rozpálený olej hodím nakrájenou cibulku a po chvíli suchou rýži, promíchám, zaliju vínem (v nouzi i červeným) a nechám jej vyvařit. Zaliju naběračkou vody (vývaru) a znovu nechám odpařit. Takto postupuji po naběračkách, až je rýže napůl uvařená. Vhodím na malinké kostičky nakrájenou dýni a znovu zalívám vodou jen tak, aby vše bylo ponořené. Každou dávku vody nechám odpařit a pak teprve přidám další. Hojně míchám, aby rýže pustila škrob a byla správně lepivá. Až se mi konzistence líbí, doladím kouskem másla a trochou strouhaného parmezánu. Další parmezán příjde nahoru při podávání.
Pomazánka z rybiček a avokáda
Konzervu sardinek/tuňáka/makrely sliju, rybičky rozmačkám společně s avokádem a ihned zakapu citrónovou šťávou. Osolím a je hotova verze pro děti. Dospělákům přidám rozmačkaný stroužek česneku.
Možná budete chtít snídat kaše, na cestu se hodí sladký doping v podobě kuliček nebo upečte bábovku.
Když si vezmete dost surovin, můžete dále improvizovat a uvařit třeba bramborovo-batátové pyré s restovanou cibulkou a tempehem nebo míchaná vejce se zeleninovým salátem (vezměte navíc rukolu). Uvařenou dýni lze smíchat s těstovinami a dochutit kysanou smetanou a pestem (do seznamu připište kysanou smetanu). Taky se vám můžou hodit slušné fazole v konzervě.
Mohlo by vás zajímat:
Kysané zelí neboli pickles | Černý kořen – pomazánka a polévka | Banánové muffiny |
---|
Právě probíráme