Tapioka perly aplikované do bezlepkové pudinkové dobroty. S hruškou, jablkem, švestkou nebo s jakým ovocem chcete. Nebo raději s čokoládou?
Tapioka/tapioca je škrob získávany z hlíz keře manioku. Jak už škroby bývají, je i tento PŘIROZENĚ BEZLEPKOVÝ a tudíž oblíbený jakožto pojidlo do bezlepkových těstovin, coby mouka do pečiva, na zahuštění omáček a polévek a taky jako základ pro pudink.
Bubble Tea
Možná jste si tapiokových perel už někdy všimli v jednom nápoji zvaném Bubble Tea, po česku bublinkový nebo perlivý čaj. Ano, tenhle asijský vynález čaje s tapiokou obletěl svět a pevně zakotvil v nejednom kelímku. Doporučuji nechat si zajít chuť na barevné perly s čajem a raději vyzkoušet umíchat svoje vlastní bílé a bez éček. Klidně jenom do čaje, recept bude následovat.
Bez lepku, tuku a cholesterolu
Tapioka je polysacharid, trávíme jej tedy postupně = dokáže solidně ZASYTIT, přičemž neobsahuje tuk (0,02g/100g) ani žádný cholesterol. Tapioka je také přirozeným zdrojem omega-3 a omega-6 mastných kyselin. Obsahuje 0,9 g vlákniny, 1,2 mg cholinu a 4 mg kyseliny listové na 100 g a drobné množství minerálů (opět na 100 g):
- selen 0,8 mikrogramů
- sodík 1 mg
- draslík 11 mg
- hořčík 1 mg
- zinek 0,12 mg
- vápník 20 mg
- fosfor 7 mg
- železo 1,58 mg
- mangan 0,11 mg
- měď 0,02 mg
Tapioku ve formě perel dostanete v každém obchodě s asijskými potravinami, ve zdravých výživách a taky ve Sklizeno, kam ji dodává brněnská firma paní Frantové. Stojí pár korun. Je fajn tapioku párovat s výraznější chutí, protože sama o sobě chuť prostě postrádá. Co byste taky chtěli od škrobu.
K sacharidu bílkovinu
Budeme-li dbát na vyvážený poměr živin v pudinku, resp. na vyvážení přemíry sacharidů z tapioky, pak je třeba přidat bílkovinu a slušný tuk.
Pudink tedy vařím v MLÉCE: kravském, ale daleko raději v kokosovém nebo ořechovém (nejlépe mix mandlí a vlašáků) – mají výraznější chuť, neobsahují laktózu a taky disponují slušnou tukovou výbavou.
Použijete-li domácí rostlinné mléko, můžete vám chybět vápník. Pudink obohatíte vápníkem tak, že nahoru jako posýpku (nebo už při výrobě mléka) přidáte mletý mák, sezamová semínka nebo lískové ořechy (dobrá jsou i slunečnicová semena). Slušný obsah vápníku má i brokolice, ale tu vám na pudink nutit nebudu 😉
Pak už zbývá vybrat jednu ze dvou možností přípravy a sladit ji s momentální chutí. Já teď dávám přednost verzi s kakaovou hmotou a mákem.
Tapioka pudink s ovocem nebo s čokoládou
dvě porce
1. varianta přípravy – máčení perel a zdobení hruškou
PŘES NOC zvlášť namočte 50 g vlašských ořechů a mandlí (mix) a 40 g tapioca perel.
Ráno mix ořechů a mandlí slijte, rozmixujte s 380 ml čerstvé vody, dejte do čistého plátna/plínky a řádně vymačkejte.Perly také slijte, ponořte do ořechového mléka v rendlíku, přidejte špetku soli a na mírném plameni za stálé kontroly vařte do zhoustnutí. Oslaďte (sirupem, tmavým cukrem, panellou, medem) a přemístěte do sklenky.
Hrušku nakrájejte na měsíčky a hoďte na rozpálenou pánev. Ohřejte, zasypte lžící tmavého cukru, špetkou skořice a zalijte štamprlí likéru, já použila třešňový. Nechte alkohol odpařit.
On se stejně úplně nevytratí, takže na VERZI PRO DĚTI dejte hrušku do rendlíku, podlijte trošičkou vody a společně se stopovým množstvím skořice poduste. Hrušku v této podobě naneste na pudink.
Vršek jsem zdobila prachem ze sezamových, dýňových a slunečnicových semínek.
2. varianta přípravy – bez máčení a s kakaovou hmotou a mákem
Perly nebudete máčet, nýbrž přikročíte rovnou k jejich vaření. To předpokládá přítomnost hotového rostlinného mléka, budete-li jej chtít použít. Lze použít i mléko kravské.
40 g tapioka perel ponoříte do 350 ml mléka a dáte na mírném plameni vařit. Za občasného míchání vaříte do změknutí perel – změní konzistenci na rosol a pustí část škrobu do tekutiny, čímž ji zahustí.
Osladíte a přemístíte do skleniček. Vršek posypete mletým mákem a prachem z rozmixovaných slunečnicovým, dýňových a sezamových semen. Do horkého pudinku zapíchnete kousky kakaové hmoty nebo čokolády. Podáváte nejlépe při pokojové teplotě nebo ještě teplé.
Perly na Bubble Tea připravíte tak, že je hodíte do vroucí vody, počkáte, až začnou rosolovatět a vaříte ještě asi deset minut. Pak odstavíte a necháte ještě chvíli odpočinout. Poté je můžete použít do nápoje.
Mohlo by vás zajímat:
Kysané zelí neboli pickles | Černý kořen – pomazánka a polévka | Banánové muffiny |
---|
Právě probíráme