Věruška na Facebooku


Nakupuji také na...


Blog běží, díky...

Dort k prvním narozeninám

Dort k prvním narozeninám - pohled shora

Bude se hodit rodičům, co dovolí dítku se lžičkou v ruce pěkně se na dortu vyřádit a přitom řeší suroviny, co se potomkovi takto dostanou do úst.

Mám rozdělaný článek o příkrmech a prvních kašičkách. Jenže mezitím se dostalo na dort. S dětmi letí život dvakrát rychleji. Porodíte a než se otočíte, prcek má jeden rok. To už máte jakž takž zaběhnuté nějaké jídelní návyky a do toho přijde oslava a jeho/její první dort.

Někdo z toho nedělá vědu a rovnou objedná jednu z těch rádoby marcipánových „dobrot“ hýřících barvami a tvarovaných do oblíbených dětských motivů jako je Hello Kitty, Superman a kdoví co ještě. Pro tyhle rodiče tento můj text není. Tady se budeme bavit o dortu skutečně vhodném pro ročního skřítka, a to po stránce obsahové i pohledové.

Dort k prvním narozeninám - postup

Ochutnat, rozmetat

Vězte, že oslavenci je celkem jedno, jestli ten dort bude patrový nebo ne, jestli bude hýřit barvami a jestli bude ve tvaru autíčka či panenky. Jeho zajímá, jestli to montstrum může ochutnat a pak to celé podle svého gusta rozrýpat. Toť vše.

Takže se s přípravou moc nepiplejte a pokud je to žádoucí, vyrobte jeden dort pro oslavence a pak ještě jeden slavnostnější a chcete-li důstojnější pro hosty, třeba podle mého návodu.

Dort k prvním narozeninám - kousek

Máta na vršku je tam pro ozdobu, dítěti ji k jídlu raději nedávejte.

Náš dort k prvním narozkám sestával z oblíbených sušenek, strouhaných jablek, nektarinek a vršku v podobě hroznovým cukrem slazeného agaru. A chutnal všem, i hostům tedy. Co na tom, že je jednoduchý. Jedna svíčka na dortu se přece musí vyjímat, a to na bílém podkladu jde moc dobře. Když agar osladíte sirupem z agáve nebo jej neosladíte vůbec, bude průhledný a efektní budou i nektarinky pod ním.

1 balení oblíbených sušenek (u nás Sunarka na Dobrou noc nebo naše domácí piškoty) naskládejte na dno dortové otvírací formy o průměru 23 cm. Na sušenky rozprostřete nejdříve nastrouhaná oloupaná jablka a pak směs 400 g ricotty oslazené agávovým sirupem nebo hroznovým cukrem. Na krém přijdou plátky nektarinek, které jsem oloupala – jde to dobře (slupky jsou hůře stravitelné a špatně kousatelné).

Nektarinky zalijte směsí vody nebo jablečné šťávy, ve které jste rozpustili (podle návodu na obalu) 10 g prášku z agaru a osladili jste to celé zase sirupem nebo hroznovým cukrem. Dejte do lednice vychladit, klidně přes noc.

Nabídnu vám i verzi jinou, PUDINKOVOU. Na vršek dortu totiž můžete použít místo agaru kukuřičný škrob vařený v jablečné šťávě. To pak vznikne na povrchu jablečný jakoby pudink. Na jednu dortovou formu (23cm) stačí 40 g kukuřičného škrobu, který připravíte v jablečné šťávě úplně stejně, jako připravujete sáčkový pudink. Dopadne to asi takto…

Dort k prvním narozeninám - vršek pudinkový

Tak všechno nejlepší!

Mohlo by vás zajímat:
třešňová bublaninaVláčná třešňová bublanina Ovocné želéOvocné želé pro děti Domácí tvarohový sýrDomácí tvarohový sýr

6 komentářů k Dort k prvním narozeninám

 • Katko, myslím že borůvky jsou fajn. Ty kanadské budou méně výrazné a neobarví bílý základ, ty lesní budou chuťově výraznější a budou barvit. Prckovi to ale bude jedno :-)

 • avatar Katka

  Dobrý den Věruško,
  jsem ráda, že jsem narazila na Vaše stránky. Můj syn bude mít v březnu první narozeniny a recept mě zaujal. určitě ho vyzkouším. Jen se chci zeptat jestli se dá místo nektarinek použít jiné ovoce…Napadlo mě dát tam třeba mražené borůvky, ale nevím co to udělá s tou ricottou. POdle webovek vidím, že se docela vyznáte, tak dám na Vaši radu. Nektarinky se teď koupit nedají a já bych nechtěla dávat kompotované přeslazené ovoce. Děkuji K.

 • Ivo, báječná jste Vy, že takto svému synkovi pečete. Tleskám!

 • avatar Iva

  Věruško, děkuji za tento skvělý recept. Náš Ondra slavil před týdem narozeniny a tak se víc než hodil. Místo sušenek jsem upekla korpus z banánů a pohankové mouky, k meruňkám přidala trochu borůvek a všem moc chutnal. Nejenom malému oslavenci, ale i ostatním hostům!! Jste prostě báječná!

 • Iveto, máte postřeh :) V receptu jablka patří na sušenky a na ně pak ricotta. A že si toho doteď nikdo nevšiml, díky za upozornění!

 • avatar Iveta

  Dobrý den,

  v úvodu píšete, že dort sestává ze strouhaných jablek, ale v samotném postupu i výčtu ingrediencí jablka nefigurují.

  Děkuji moc za odpověď a za krásný blog :-)

  Pěkný den. Iveta

Komentář

  

  

  

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>