Spěchám na poslední chvíli pochlubit se s mým prvním pokusem o smažené koblihy. Jsou podle Sandtnerky, nejsou supermarketově nadýchané, ale budou vám chutnat.
Koblihy jsem tu dělala už ty pečené v troubě. Ke smaženým jsem se odhodlala až teď, díky slábnoucímu odporu k vrstvě smažícího tuku Na tu jsem teď spotřebovala všechnu naši zásobu sádla a přidat jsem musela ještě kus palmového tuku, co v lednici zůstal od vánočního smažení kapra. Jedno smažení za čtvrt roku beru. Co by to taky byl za vrchol masopustu bez koblih.
Klasika od Sandtnerky
Oslovil mě recept z Klasické české kuchařky od Marie Janků – Sandtnerové – s vanilkou, citrónovou kůrou a muškátovým květem. Nebyla bych to správná propagátorka zdravější kuchyně, kdybych do receptu nenamontovala ŠPALDU. K tomu přišla polohrubá bio pšeničná mouka, co vypadala spíše jako kukuřičná krupice – fakt mám podezření, že v tom balení nebyl deklarovaný obsah. Možná proto koblihy nejsou tak dokonale naboulené a možná je to taky proto, že jsem je místo koulení vykrajovala.
Tak jako tak jsou ŽRAVÉ, decentně sladké a s rybízovou marmeládou uvnitř dokonale sladěné. Ideální adept na nedělní sladkou tečku. Máte-li dopoledne čas, nechte se unášet na vlně kynutí a užijte si to. Ve středu přece začíná půst.
Koblihy s vanilkou a citrónem
10 velkých kousků
25 g másla, 25 g sádla, 50 g krystalového cukru, 3 žloutky, 380 ml mléka (plnotučné nejlépe), 30 g droždí, 2 lžíce rumu tuzemáku, špetka soli, kůra z 1 bio citrónu, vanilková semínka z 1 lusku, špetka muškátového květu, 500 g mouky (250 g špaldové hladké, 250 g polohrubé pšeničné), hustá marmeláda na plnění, moučkový cukr ovoněný vanilkou na posypání, tuk na smažení
- Všechny suroviny musí mít pokojovou teplotu.
- Založte kvásek: rozetřete lžičkou droždí se lžící cukru, až vznikne kašička. Přidejte všechno ohřáté mléko, promíchejte se 2 lžícemi mouky a nechejte vzejít kvásek.
- Utřete máslo se sádlem, cukrem a žloutky – důkladně asi 15 minut rukou nebo 5 minut robotem.
- Přidejte rum, sůl, vanilku, citrónovou kůru a kvásek. Promíchejte.
- Těsto zahustěte moukou (Sandtnerová radí ohřátou) a vypracujte. Nechte kynout pod utěrkou při pokojové těplotě aspoň hodinu (až se začnou tvořit puchýřky).
- Z vykynutého těsta můžete tvořit placky, do jejichž středu dáte lžičku marmelády a ukoulíte koblihu. Nebo na to jděte jako já: z vyváleného těsta vykrajujte placky na prst silné o průměru 11 cm. Doprostřed každé placky dejte marmeládu a přikryjte druhou plackou. Okraje přitiskněte a vykrojte tvořítkem (hrnkem) o průměru 9 cm.
- Koblihy položte na poprášený tác, zakryjte utěrkou a nechte ještě kynout 15 minut z každé strany.
- Smažte ve vrstvě rozpáleného tuku (aspoň 3 cm do výšky) z jedné strany pod poklicí necelou minutu, koblihy otočte a odkryté chvilku dosmažte do zlatohnědé barvy.
- Až koblihy vychládnou, pocukrujte je.
Mohlo by vás zajímat:
Švestkový koláč na zimu | Masopustní koblihy pečené v troubě | Hovězí pupek s červenou řepou a křenovou omáčkou |
---|
to já smažení neprožívám taky, ale po pečených koblihách bylo třeba vyzkoušet i ty smažené. Trávení proběhlo v pohodě a dokonce byly méně mastné, než jsem čekala. Samozřejmě proběhlo důkladné osušování na utěrce.
Tak jako tak, ať chutnají!
Smažení ve vysoké vrstvě tuku se opravdu hodně bojím, zatím u mě došlo pouze na koblihy pečené v troubě (já vůbec smažení moc nedávám, jednou za čtvrt roku tak akorát palačinky nebo řízek :-)), ale tyhle koblihy jsou mi strašně sympatické, takže ačkoli dneškem začíná půst, mě kyne a topení voňavé a lehké těsto, ale asi je pak šoupnu zase do trouby, ať nepokouším svůj zhýčkaný žlučník. Každopádně doufám,že svůj strach ze smažených koblih překonám alespoň příští rok
Taky jsem je zvažovala, ale klasika je klasika. Teď jsem se neudržela a snědla koblihy rovnou dvě. Ještěže ten masopust už končí
Já teď na poslední chvíli přemýšlím, jestli se mám pustit alespoň do těch tvarohových koblížků.