Věruška na Facebooku


Nakupuji také na...


Blog běží, díky...

Topinambury: salát a dýňová polévka

Topinambury a dýně

Raw salát z topinamburů a topinamburová polévka s dýní, tedy s vnitřkem dýně, co zbyl po dlabání.

Koupila jsem topinambury z farmy Pospíšilů a vařila z nich celou sobotu. Na začátku všeho bylo ale dlabání. Tedy halloweenské dýňodlabání, ke kterému jsem jako slepý k houslím přišla. Mít společenské děti zákonitě znamená účastnit se všech možných akcí. Že se v Česku rozmohl americký halloween není divu, ale že jsou rodiče ochotni k tomu účelu kupovat dýně za kdovíkolik peněz, které pak nechají bez jídelního požitku „pojít“ se mi nelíbí.

Naše dýně se jí

Tedy alespoň maximum, co lze, aby ještě dýně mohla sloužit ke strašidelným účelům. Semínka suším a dýňové „maso“ okrajuji vevnitř nožem co to jde. Pak z toho všeho vařím polívku. Letos dýňovo-topinamburovou. Je nachlup stejná, jako tento DÝŇOVÝ KRÉM jen místo mrkve používám očištěné a na kousky nakrájené topinambury.

dynova-pol-topin

Až pak budete mít chuť na čerstvý topinambur, nastrouhejte si jej. Chtěla jsem jej krájet na nudličky „julienne“, ale to jde těžko, topinambur je křehký a snadno se láme. Část jsem tedy nastrouhala a část nakrájela. Nastrouhané/nakrájené topinambury rychle promíchejte s citrónovou šťávou, ať neztratí svěží bílou barvu. Nakonec přidejte olivový olej a sůl. V jednoduchosti je síla. Takový salát perfektně sedí třeba k vegetariánskému nářezu.

Očištěné topinambury

Topinamburový salát

Slunečnice topinambur

– tak se jmenuje správně – je nenáročná rostlina. Na zahradě udělá spoustu vysoké parády (dorůstá výšky až 1,5 m) a její hlízy jsou chutné, zdravé a mrazuvzdorné. Pokud to dovolí mráz, můžete si čerstvé topinambury vykopávat ze země celou zimu.

Topinambury by měli vyhledávat především DIABETICI. Hlízy totiž neobsahují škrob, ale inulin.

INULIN je oligo nebo polysacharid – jednoduše řečeno, dlouhý řetězec pospojovaných molekul fruktózy. Na rozdíl od samotné fruktózy však neposkytne žádnou energii, nýbrž se dostane do střev, kde působí jako rozpustná vláknina. Je zdrojem energie pro střevní bakterie a má tudíž prebiotický efekt. Potažmo má tedy pozitivní účinek na imunitní systém. Pro diabetiky je vhodný proto, že brání rychlému trávení sacharidů v tenkém střevě. Nezvyšuje tím pádem hladinu krevního cukru.

Krom toho disponují topinambury vitamíny skupiny A, B1, B2 a C. Z minerálů nejvíce obsahují draslík, železo a fosfor.

Topinambury

V lednici topinambury skladujte ZABALENÉ DO PAPÍRU ve spodní přihrádce, jinak se skladují ve sklepě stejně jako mrkev zastrčené do písku.

Mohlo by vás zajímat:
Pomazánka z avokáda a cuketyRaw pomazánka z avokáda a cukety Zimní polévkyTři zimní polévky Salát z pečené dýně s polníčkem, semínky a fetouSalát z pečené dýně s polníčkem a fetou

Komentář

  

  

  

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>