Ještě než nás příroda zaplaví prvními čerstvými jahodami a třešněmi, je čas na buchtu s dírou. Křehkou, vláčnou a pěkně tučnou, takovou babičkovskou.
Na webu se roztrhl pytel s jarními články a s právě pučící zeleni poplatnými recepty. Jenže třeba na Vysočině jaro teprve zaklepalo na dveře. Ano, tluče čím dál víc, ale pampeliškovým listům je to ještě jedno a o sedmikráskách ani nemluvě.
A právě taková chvíle je podle mě ta správná na kávu s bábovkou.
3 nebo 6 vajec?
V celé mé domácí kuchařské éře je bábovka jedinou buchtou, kterou peču už od začátku. Ne, že bych byla v časném mládí takový mistr. Prostě jsem se postavila bábovce čelem, přemohla odpor k šesti vejcím v jedné buchtě a s rukama od mouky plácala bábovku téměř každý týden. Mohl za to – světe div se – muž. Láska je mocná čarodějka.
Od té doby vzešlo z mé trouby bezpočet bábovek. Z té první, plynové i z těch dalších, mnohem modernějších. A každá fáze byla něčím zajímavá. Možnosti své trouby si musí každý otestovat sám. S čím se můžete inspirovat, je těsto samotné. U něj považuji za bábovkový úspěch VLÁČNOST. A s tou jsem já často bojovala.
Bábovky se prolínají mojí kuchyní tak dlouho, že jsem si ty své favoritky nakonec našla. Babičkovská s šesti vejci je jistotou, ale když chci z tradic lehce vybočit, peču tvarohovou nebo olivově olejovou. Základem pro obě byl recept z Apetitu, který jsem si přežvýkala podle svého. Konec konců, je docela tristní, že ta, co vlastní celkem tři bábovkové formy (od největší po prababičce po nejmenší, co v ní peče má dcera) na blogu ještě nepsala o bábovkách.
Já, když chci potěšit svoji drahou polovičku, peču jedině bábovku. Zkuste to taky
Olejová bábovka
na velkou formu – 12 porcí
100 g změklého másla, 100 g panenského oleje (olivový napůl s řepkovým), 200 g tmavého cukru krupice, 3 vejce, 280 g hladké mouky (100 g bílé pšeničné, 100 g pohankové, 80 g špaldové), 3 lžičky prášku do pečiva, 1 lžička vanilkového extraktu, 240 ml mléka (polo nebo plnotučné), případně 2 lžičky karobového prášku (nebo kakaa) a 2 lžíce rumu
- Všechny suroviny musí mít pokojovou teplotu. Troubu předehřejte na 160 stupňů Celsia. Máslo, cukr a vanilkový extrakt utřete do hladka, pak po jednom přidávejte vejce a dokonale spojte.
- Mouky vsypte přes síto do jiné mísy, promíchejte s práškem do pečiva a směs přisypávejte k máslu s olejem. Dobře promíchejte a přilijte mléko.
- Pro tmavou část smíchejte karob nebo kakao s rumem a přidejte trochu těsta, promíchejte.
- Formu na bábovku vytřete máslem nebo sádlem a vysypte krupičkou. Nalijte do ní část světlého těsta, pak tmavé a nakonec zbytek světlého těsta. Pečte asi 50 minut.
Tvarohová bábovka s hruškami
na velkou formu – 12 porcí
250 g tvarohu s jogurtovou kulturou nebo polotučného tvarohu, 300 g mouky (zkuste 200 pšeničné polohrubé, 50 g pohankové hladké, 50 g pšeničné hladké), 200 g rozpuštěného másla, další máslo na vymazání formy, 170 g pískového cukru (nejlépe tmavého třtinového), 4 vejce, 4 vrchovaté čajové lžičky prášku do pečiva, 1 sáček vanilkového cukru, případně 1 hruška (nebo jiné pevnější ovoce) – můžete úplně vynechat
- Připravte si formu, vymastěte ji máslem a vysypte hrubou moukou. Troubu předehřejte na 180 stupňů Celsia.
- V míse utřete tvaroh s máslem a cukrem. Do směsi po jednom přidávejte žloutky. Každý žloutek nejdříve dobře promíchejte, pak přidejte další. K míchání můžete použít i ruční šlehač nebo robot na nízké otáčky.
- Smíchejte mouky, vanilkový cukr a prášek do pečiva a tuto směs postupně po částech zapracujte do tekuté směsi.
- Až máte hotovo, přidejte ještě na kousky nakrájenou hrušku nebo jiné pevnější ovoce a promíchejte.
- Z bílků vyšlehejte hustý sníh. Ten přidejte k těstu na závěr. Jen jej lehce do těsta přehazováním rychle vmíchejte, aby zůstalo nadýchané.
- Těsto vlijte do formy a dejte péct na střední rošt do trouby na 40 až 50 minut. Hotovou bábovku otestujte jednoduše špejlí, když ji do těsta zapíchnete a vytáhnete suchou, je hotovo.
- Upečenou bábovku nechejte deset minut odpočinout na lince ve formě, pak ji opatrně překlopte na tác, nechte vychládnout, pocukrujte a podávejte.
Olinka: pravda je, že já dávám máslo úplně rozpuštěné a proto se hrudky nedělají… hned dopíšu do receptu změklé prostě nestačí.
Sibyla: do bábovky používám tvaroh zcela nebio s jogurtovou kulturou, protože tam funguje nejlíp. Jinak miluji farmářský tvaroh od Němcových Modifikace jsou povoleny, takže směle nahraď máslo za mléko.
Díky oběma za praktické připomínky 😉
Tak ozkúšané, dala jsem vaničkový tvaroh polotučný (4% tuku) a místo 100 g polohrubé mouky celozrnnou pšeničnou, místo hrušky strouhanou pomerančovou a citronovou kůru. Těsto se mi zdálo dosti hutné, ale ve finále je velmi vláčné až vlhké díky tvarohu a rozhodně ne tuhé. Jen příště prve vyšlehám máslo se žloutky a cukrem a pak teprv přidám tvaroh – jak byl řídký, udělaly se hrudky másla, které už nešly úplně rozšlehat. Jinak výborná a všichni ji chválí;-)
Díky za recept, taky jsem se tedy odhodlala. Pustila jsem také do té tvarohové a je dobrá, akorát musím upozornit, že jsem dala plnotučný tvaroh (mám ho z farmy a jiný nekupuji)a ve výsledku s tou hromadou másla byla dost mastná, takže na příště si to upravím, dám méně másla a těsto zředím mlékem.
Šárka má v kuchařce docela podobný recept na olejovou bábovku jako je ten můj koukám Taky čaruji s poměrem mouky, ale ovesné vločky jsem ještě nepřidávala.. zkusím, díky za tip! Tak ať se tvarohová varianta podaří!
Jé, tak bábovku jsem taky dlouho nedělala! Ale oblíbila jsem si recept podle kuchařky Rande s gurmánkou od Šárky – už proto, že je to šup šup a dá se krásně kouzlit s přísadami. Někdy dám půlku pšeničné celozrnné mouky, přidám ovesné vločky (ty cpu vůbec do buchet i do polévek nějak často). Nejoblíbenější je asi trojbarevná – kakaové, ořechové a obyč těsto. Vypadá luxusně a přitom se jen zašpiní jedna mísa navíc:-)
Ta tvarohová mě docela láká, o víkendu se do ní pustím:-)