Ovocná sezóná nabírá obrátek. Na stromech zrají třešně a meruňky, rybízové keříky se sklání pod tíhou svých plodů a v lese se to modrá borůvkami. Já na ovoci letos ujíždím úplně. Znáte to? Zavařujete, pečete, želírujte a stejně nemáte dost. Pak se zavřete se na pár minut v kuchyni a necháte se unést dokonale svěžím ovocným želé.
Ano, dostalo mě želé. Ta lesklá, roztřepaná (a nebo taky pěkně pevná) hmota. Po bytě jsem posbírala pár dceřiných skřítkovských kalíšků a hrála si jak malé dítě. S agarem, glukopurem a borůvkami, s agarem, agávovým sirupem a višněmi. Chcete mít v puse lehce ovocně svěže a vidět na modročerveno? Tak pojďte želéovat se mnou!
ŽELÉ je hmota, kterou vyrobíte přidáním kapaliny do rosolujících látek. Nejčastěji do želatiny, což je látka získaná vyvařením šlach, kůží, kostí a jiných jatečních odpadů bohatých na kolagen. Ještě máte na želatinu chuť? Kdo se nad jejím původem už někdy pozastavil, jistě ví, že výborné gelující schopnosti má i agar. Ve zdravé výživě dostupná, ale děsně nelokální záležitost. Pro mnohé (a pro mě) přesto přijatelnější, než vývar z kůží.
Agar-agar (kanten, China grass, Japanese isinglass) je přírodní polysacharid s lepšími želírovacími schopnostmi, než má želatina. Vyrábí se poměrně složitě z některých druhů mořských řas. Prodává se ve formě prášku, vloček nebo tyčinek a použít jej můžete všude tam, kde želatinu. Je neutrální chuti a bohatý na jód. Obsahuje vápník, mangan, draslík, sodík, B2 vitaminy, kyselinu listovou a cholin. Má mírně projímavé účinky a nulovou energetickou hodnotu.
V kombinaci agaru s ovocnou šťávou a přírodním sladidlem získáte zdravou osvěžující sladkost, kterou oslníte na nejedné letní párty. Tohle želé je navíc mimořádně vhodné jako sladká pochoutka pro děti. S ohledem na zvolené ovoce bych se nebála jej dětem nabídnout od 10. až 12. měsíce věku. A když želé patřičně naservírujete, může se vám taky stát, že nezbyde ani kousek.
Nuže, připraveni? Jdem na to!
Dokonale ovocné želé
Suroviny:
120 ml šťávy z čerstvého ovoce, 100 ml vody, 1 až 2 vrchovaté čajové lžičky vloček agaru, přírodní sladidlo dle chuti – skvělý je sirup z agáve nebo Glukopur
Z čerstvého ovoce vymačkejte šťávu. Já volila višně – po vypeckování pustily šťávu, kterou jsem pak použila. Borůvky chvíli povařte a šťávu propasírujte přes jemné sítko – zbývající borůvky použijte na žahour. Chvíli povařit budou potřebovat i meruňky.
Šťávu oslaďte dle chuti, kyselejší plody vyžadují intenzivní sladidlo – vhodnější je sirup agávový nebo rýžový, případně javorový. U borůvek či sladkých meruněk zkuste třeba Glukopur (k dostání v lékárně).
Připravte si tvořítka – malé kalíšky či skleničky nebo tvořítko na led.
V menším hrnci s vodou promíchejte vločky agaru. Jednu lžičku pro třepavější konzistenci, dvě lžičky pro ty, co raději pevné želé.
Hrnec postavte na plamen a přiveďte k varu. Občas promíchejte a vařte pět minut.
Agarovou vodu přilijte ke šťávě, promíchejte a nalijte do tvořítek.
Přemístěte do lednice a nechte ztuhnout.
Podávejte chlazené! Želé z tvořítek uvolníte tak, že úzkou čepelí nožíku předejete kolem dokola po stěně tvořítka a želé pak lehce vytřepnete.
Mohlo by vás zajímat:
Bezlepkové borůvkové knedlíky | Meruňkový džem s kořením | Meruňková bublanina |
---|
super….až bude ovocná sezóna tak to zkusím. Náš šmudla miluje rýžovou kaši, nebo jogurt s domácí marmeládou 😀
Katko ano, agar lze použít i do marmelády.
Tak to jsem netušila že existuje i přírodní želatina. Dá se použít i na domácí marmelády?
Prosím jeden talíř želé, děkuji
Tohle želé bylo roztřepanější Eliška jej tak mohla krásně ukrojit. Tužší bude, když dáš dvě vrchovaté lžičky agarových vloček. Důležité je agar řádně povařit (těch 5 min), aby se rozpustil a správně želíroval.
Jaka je konzistence toho zele? Podle fotek to pusobi hodne neuchopitelne, jde to udelat vic tuhe, tak aby to prezilo uchopeni prstama?