Věruška na Facebooku


Nakupuji také na...


Blog běží, díky...

Bezlepkové borůvkové knedlíky

Bezlepkové borůvkové knedlíky

Triviální hrnkové knedlíky s ovocem, co jsem o nich básnila před rokem, levou zadní zvládnou být i bezlepkové. Na fotce ve verzi s borůvkami a meruňkami.

Ještě předtím, než mě proudy života napojily na Vysočinu, jsem borůvky obvykle kupovala jen v městských borůvkových stáncích a sbírala příležitostně o letních horských dovolených. Když došlo na sběr, dokázala jsem zakleknutá u drobných keříků kuličku po kuličce sbírat klidně celý den. Bez občerstvení – vždyť mám borůvky – a s kapkou pití při sobě. Ano, tohle borůvkové nadšení mi vydrželo dodnes.

Borůvky

Hurá do lesa

Jakmile se roznese, že okolní lesy začínají modrat, lapnu kyblíček (mám speciální sbírací plecháček) a beru les útokem. Dokážu být přitom pěkně protivná, když mi někdo brání v cestě na borůvky. Letos to odnesl manžel se synem. Zrovna v můj sbírací termín měl ten první svůj plán (jistěže bez borůvek) a ten druhý sice spal, ale neměl hlídání.

Chlapci zuřivou matku nakonec do lesa pustili – během jednoho týdne dokonce dvakrát. Společně s dcerou jsme donesly tři kila borůvek. Nebyla bych to já, abych pořád ještě neměla pocit, že je borůvek třeba víc. Tak mě hoši odvezli zpět do Brna. Tam ty borůvky můžu už opravdu jen koupit.

Vlastně jim můžete poděkovat. Jinak bych místo psaní tohoto článku, čupěla někde v lese u keříků a slastně modře relaxovala 😉

Dort až příště

Po sbírání jsem v kuchyni ladila bezlepkový recept na pohankový tvarohový dortík s borůvkami. Finální rozpis ovšem zůstal ležet na lince tam, kam jezdíme na víkendy. Vrátit se zpět k němu mi tentokrát bude trvat dva týdny. Tak si to čekání zkrátíme bezlepkovými knedlíky a recept na dortík dodám později.

Bezlepkové borůvkové knedlíky

Bezlepkové borůvkové knedlíky

  • 200 g mouky (já 150 g hladké pohankové a 50 g kukuřičné)
  • špetka soli
  • lžička kukuřičného škrobu
  • 2 vejce
  • 250 ml mléka
  • máslo a pohanková krupice na vysypání hrnků
  • ovoce (hodí se borůvky, maliny, jahody, nakrájené meruňky)
  • na krém: 250 g měkkého tvarohu, zhruba jedna kysaná smetana, med

Mouku se špetkou soli a škrobem smícháte se žloutky a mlékem. Z bílků vyšlehejte sníh a vmíchejte do připraveného těsta.

4 hrníčky o objemu 250 ml vymažte máslem a vysypte krupicí.
Na dno hrnku dejte dvě pořádné lžíce těsta, přihoďte pár kousků ovoce a zalijte těstem tak, aby hrnek bych max. do 3/4 plný.

Na dno velkého hrnce dejte utěrku, na ni postavte hrnky a zalijte vodou do poloviny výšky hrnků. Přiklopte poklicí, přiveďte k varu, ztlumte plamen a vařte asi 20 minut. Těsto pěkně vyběhne.

Hrnky vytáhněte z vody a nechte na lince chládnout. Těsto se krásně uvolní od stěn, pak pro jistotu objeďte obvod příborovým nožem a vyklopte knedlík. Ten rozkrojte (spíše rozlomte) napůl a podávejte na talíři s tvarohovým krémem.

Na tvarohový krém utřete měkký tvaroh se zakysanou smetanou a medem do hladké konzistence.

Místo kukuřičné mouky zkuste někdy jáhlovou nebo cizrnovou. Místo medu k oslazení tvarohového krému sedí i agávový nebo rýžový sirup. Na krém s oblibou používám bio tvaroh a bio kysanou smetanu (obojí Milko).

Mohlo by vás zajímat:
BorůvkyBorůvkový žahour s kuzu Jahodová zmrzlina s hroznovým olejemJahodová zmrzlina Bezlepkový třešňový chilli koláčBezlepkový třešňový chilli koláč

1 komentář k Bezlepkové borůvkové knedlíky

Komentář

  

  

  

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>