Věruška na Facebooku


Nakupuji také na...


Blog běží, díky...

Domácí ovesné mléko

Domácí ovesné mléko

Bezkonkurenčně nejlevnější a nejdostupnější rostlinné mléko, které si doma můžete vyrobit.

Používám jej nejraději jako základ pro ovesnou kaši, protože celé výsledné dílo je jemnější a ještě více ovesnější. Ovesné mléko s přehledem nahradí mléko živočišné a díky své hutnější konzistenci klidně i smetanu v buchtách, dezertech nebo v zapékaných pokrmech.

Rostlinné mléko je dobrou alternativou pro jedince, co nesnesou a nebo nechtějí pít mléko živočišné. Když si doma do nápoje dáte nasáknout kus mořské řasy, uděláte z rostlinného mléka superpotravinu PLNOU MINERÁLŮ.

Podle druhu použité mořské řasy se bude obsah živin lišit. Pro jednodušší rozhodování je fajn mít při ruce kratičký přehled.

WAKAME

Je řasa nabitá vápníkem. Údajně čistí krev, dodává pružnost tělu a je vhodná zejména pro ženy po porodu.

Obsah živin na 100 g:
1300 mg vápníku
25 mg jódu
12,7 g bílkovin
3,6 g vlákniny

KOMBU

Známá jako kelp je hlubokomořská severská řasa.

Obsah živin na 100 g:
800 ml vápníku
15 mg železa
300 mg jódu
150 mg fosforu
5800 mg draslíku
7,3 g bílkovin
3 g vlákniny

NORI

Obsah živin na 100 g:
470 mg vápníku
23 mg železa
0,5 mg jódu
510 mg fosforu
35 g bílkovin
4,7 g vlákniny

Domácí ovesné mléko

Domácí ovesné mléko

50 g ovesných vloček zalijte 800 ml vody. Přidejte lžičku instatní řasy wakame nebo kus jiné mořské řasy. Nechejte minimálně půl hodiny stát – wakame to stačí, jiné řasy budou potřebovat delší dobu k nasáknutí.
Pak na plné obrátky rozmixujte. Vypněte mixér a nechte celý obsah chvíli usadit. Přes plátno (plínku, gázu) přeceďte do připravené nádoby. Získáte zhruba 800 ml ovesného mléka. Skladujte v lednici.

S oblibou používám jemné ovesné vločky. Jsou rychleji rozmočené a kaše z nich je pak jemnější. Jejich cena je oproti nedrceným vločkám vyšší. Pomoc je jednoduchá.

Běžné vločky dejte do přídavné mixovací nádoby k tyčovému mixéru a dvakrát krátce promixujte – vzniknou vám vločky jemné.

Cena 100 ml takového ovesného mléka (včetně mořské řasy) mi vychází na 0,63 Kč. Propočty jsou někdy nadmíru zajímavé.

Mohlo by vás zajímat:
Veganská buchta s jablkyMandlové mléko a jablečná buchta Jahody ve smetaněJahody v hrnku a ve smetaně Bezlepkové sušenky (cookies)Pohankové sušenky

12 komentářů k Domácí ovesné mléko

 • Elko, lze i bez řasy. Řasa = zdroj vápníku :-)

 • avatar Elko

  Lze i bez řasy? aneb jaký význam má použití řasy v receptu, prosím?

 • Lenko, jestli jste použila celá ovesná zrna, pak za tu hořkost může právě ovesná slupka. Já mám vyzkoušená celý konopná semena i s obalem a mléko z nich je jiné, ale ne tolik hořké. U ovsa vlastní zkušenost nemám, takže jen tipuji, že nezbývá, než použít vločky :-)

 • avatar LenkaV

  Dobrý den, ovesné mléko ze zrn jsem dělala, aby bylo hořké – nedalo se pít? Lze tomu nějak zabránit? Děkuji :-)

 • Pajo, to je přirozenost vloček. Osobně ovesné mléko jako takové používám jen jako základ na kaše. Tam ten sliz vytvoří hedvábnou strukturu. Samotné k pití to není žádná sláva. Zkuste ubrat množství vloček a mixovat fakt třeba jen 20 g na uvedené množství vody…

 • avatar paja

  Zkoušela jsem včera ovesné mléko a manželovi vadí že po chvilce je uplně slizké je pravda, že jsem ho v tomto stavu nechtěla ani zkusit. :-( Mlíko bylo děláno bez řasy.
  nevíte co s tím? Děkuji

 • avatar Šárka

  Jen poznámka k ceně těch jemných ovesných vloček (manžel je snídá, takže se vyzná) – v Lidlu mají jemné ovesné vločky z Německa za 14,90Kč/500g, vím, že Emco je má minimálně za 25Kč…

 • avatar Maliňáková V

  A nepošlete, třeba i soukromě, odkaz?:)

 • Nakupuji na netu :-) Ale kdybych měla jít nakoupit v Brně, pak zajdu do zdravé výživy na Lidické, Zdravý život se tuším jmenuje – v pasáži kousek od Městského divadla.

 • avatar Maliňáková V

  Dobrý den, a kde prosím kupujete v Brně tu instantní řasu Kombu? Děkuji

 • avatar tornado-lou

  hm. když se řekne 0,63Kč za 100ml tak to tak nevypadá, ale ono je to 6Kč za litr! to je třetina ceny kravského mléka. to je mi argument až zas někdo bude vkládat že si nemůže dovolit a kdesi cosi…..

Komentář

  

  

  

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>