Věruška na Facebooku


Nakupuji také na...


Blog běží, díky...

Smoothie jablko - mrkev - chřest

Smoothie jablko-mrkev-chřest

Dá se chřest jíst bez tepelné úpravy? Jasněže dá! Ten zelený chutná jako křupavě nasládlý hrášek a perfektně se hodí do smoothie.

Pojďte se mnou nahlédnout pod pokličku jednoho receptového tvoření. Smoothie kapitolu letos ve své kuchyni hodlám teprve otevřít. V zimě smoothie neholduji a nedoporučuji jej ani vám. Tělo tím ochlazujete, a to není v chladném období moc potřeba. I když v jistých okamžicích, v určitých místech, pro jisté typy může být smoothie vhodné kdykoliv. Můj smoothie čas tedy s jarem teprve přichází. I přesto zacházím se smoothie podle starého dobrého pořekalda: všeho s mírou.

Když jsem včera přišla pozdravit holky po józe, Klárka na mě vybalila smoothie. Na blogu chybí dostatečná inspirace. Ta mi však nechyběla v onu chvíli. Kromě okamžitých nápadů, které ze mě začnou jaksi tryskat, když se na toho kterého dotyčného zrovna naladím, jsem pak přišla na následující kombinaci s chřestem. Perfektní pro nastávající chřestovou sezónu.

Zelený chřest

Co říká o chřestu herbář

Účinné látky jsou velmi pestré. Nacházíme zde bílkoviny, tuky, sacharidy, železo, vápník, draslík, zinek, hořčík, kyselinotvornou síru a stejně působící fosfor, vitamin C, vitaminy skupiny B, alkaloid asparagin, glykosid coniferin a vanilin.

Chřest má výrazné močopudné účinky, přičemž vylučuje vodu, aniž by dráždil ledviny. Čistí krev, takže se hodí při terapii chronických ekzémů a vyrážek. Urychluje látkovou výměnu, což jistě ví ti, kteří  holdují dietám. Údajně je předmětem zvýšeného zájmu vědců, neboť se ukazuje, že obsahuje chemicky neznámý protirakovinný faktor.

Chřest je na rozmezí potraviny a léčiva. Léčebně jej podáváme syrový, ovšem zcela zásadně dáváme přednost šťávě. V léčbě se řídíme starou dobrou radou „všeho s mírou“, i chřest lze údajně předávkovat. Chřest může být pokládán za nebezpečný například při zánětech jater, ledvin, dně apod.
(Janča, Zentrich)

Chřest-mrkev-jablko v mixéru

Smoothie nebo pyré taky pro prcky

Odšťavňovat chřest mi bylo líto. Ponechme léčebné účely stranou a pojďme v rámci prevence a delikátních chutí rozšmelcovat celý chřest do smoothie společně s mrkví a jablkem. Ostatně i v herbáři radí míchat chřestovou šťávu s tou mrkvovou pro zesílení léčebných účinků.
Ohohó :-)

Zařazuji tohle smoothie také do kategorie příkrmů a pyré pro prcky. Chřest klidně zkuste po ustálení  příkrmů, pokud vám to časově pasuje do jeho sezóny. V receptu jen vynechte tu citrónovou šťávu, která je tam jen pro zachování barvy – budete-li smoothie podávat hned, není co řešit. Pro prcka rozmixujte prostě jenom ovoce případně s trochou vody, kdyby byl výsledek moc hustý. Chia dávkujte po špetce a nechejte důkladně nabobtnat.

Smoothie jablko-mrkev-chřest

Smoothie z jablka, mrkve a chřestu

na 1 sklenici o obsahu 300 ml

 • 1 větší jablko
 • 1 malá mrkvička
 • 2 stonky zeleného chřestu
 • troška kokosového mléka nebo vody
 • pár kapek citrónové šťávy
 • chia semínka
 1. Jablko buď oloupejte – smoothie bude jemnější nebo nechte se slupkou, vykrájejte jádřinec a na měsíčky nakrájené dejte do mixéru.
 2. Mrkev očistěte a nastrouhejte k jablku – pomůžete tím mixéru, mrkev je přece jenom dost tvrdá.
 3. Spodní polovinu stonků chřestu oloupejte škrabkou a nožky zkraťte o cca 1.5 cm.
 4. Dejte k ovoci do mixéru, přidejte citrónovou šťávu (pro malé děti vynechte) a přilijte trošku kokosového mléka nebo vody (malé děti vodu).
 5. Mixujte do hladké konzistence. Řeďte vodou nebo kokosovým mlékem dle libosti.
 6. Přidejte chia a nechejte chvíli nasáknout. Ihned konzumujte.
Mohlo by vás zajímat:
Marinované žampiony s medvědím česnekemMarinované žampiony
s medvědím česnekem
Moderátoři přejí k svátku - Dobré ráno 8. října 2015Smoothies v Dobrém ránu
Polévka z hlávkového salátuPolévka z hlávkového salátu

Komentář

  

  

  

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>