Začátek adventu je přímo stvořený k předvánočnímu pečení. Z prvního perníku můžete vyrobit Mikuláše pro děti, zatímco tomu druhému dáte čas do Vánoc se řádně rozležet.
Osobně nejsem žádný dlouholetý perníkový šílenec. Kouzlu perníčků jsem podlehla asi tak před dvěma lety. Kvůli dcerce a to poté, co jsem vyzkoušela recept na ihned měkké perníčky z Vánoční kuchařky Jany Florentýny. Od té chvíle peču na Vánoce perníčky společně s dcerkou a obvykle do Štědrého dne ani nevydrží. Vždyť jsou taky od toho, aby se hned jedly, ne?
Recept na perníčky
jsem na blogu už jednou zmiňovala, ale dnes jej ještě zopakuji. Mám k tomu hned dva důvody: tentokrát došlo na zásadnější změnu poměru surovin a na drcení VLASTNÍHO PERNÍKOVÉHO KOŘENÍ. Chci to s vámi probrat také proto, že jsem k tomu vyzkoušenému receptu úplně poprvé v životě přibrala recept na perníčky, co se musí nechat rozležet.
Zatracená práce s tvrdým výsledkem
Tradiční recept jsem našla v Klasické české kuchařce Marie Janků-Sandtnerové. Medový a popisně jednoduchý. Stoprocentní žitná klasika však nebyla bez problémů. Přehnala jsem to s nepozorností při rozpouštění cukru, takže se z něj během požadovaného chládnutí stal poněkud tužší karamel a ten jde zapracovat do těsta jen těžko. Cukrovou směs jsem musela znovu lehce zahřát, abych ji vůbec mohla do těsta zamíchat. Taky se to nakonec neobešlo bez tuku, který ale v původním receptu nebyl.
A výsledek? Perníčky pěkné a tvrdé jako brok. ZMĚKNOU do Vánoc? Jasněže jo, kdyžtak pomůže rozkrojené jablko uložené do krabice k perníčkům. Nepotrpím si ani na cukrové zdobení. Perníčky zdobím hned po vykrojení, letos pomocí vršku od fixky a za použití zbytků těsta.
Z jedné dávky
těch perníčků, co jistě změknou vyšel dvakrát čert s Mikulášem a k tomu další plech perníčků. Těch hned měkkých napečete dva až tři plechy, podle zvolené velikosti formiček. Perníčky, co mají teprve změknout, vyskočily méně oproti těm, co se hned dají jíst. Ty hned jedlé zase není radno dlouho skladovat. Asi tak za týden totiž začnou pěkně tvrdnout. Proč? Čert aby se v tom vyznal
Perníčky, co jsou hned měkké
400 g hladké mouky (já použila hladkou celozrnnou špaldovou)
50 g moučkového cukru (oproti originálu cukru ubírám)
130 g tekutého medu (oproti originálu přidávám)
50 g měkkého másla
2 vejce
1 lžička jedlé sody
1 lžička perníkového koření (dle instrukcí níže)
případně 1 žloutek na potření
Smíchejte všechny suché přísady, přidejte ostatní suroviny a zpracujte měkké těsto – pomůže robot, ale jde to dobře i ručně. Hotové těsto zabalte do fólié a dejte přes noc do lednice odležet.
Troubu předehřejte na 160 stupňů Celsia a nachystejte dva plechy na pečení vyložené pečícím papírem. Případný žloutek na potírání rozmíchejte se lžící kohoutkové vody.
Těsto vyválejte na pomoučeném vále na tloušťku asi půl centimetru a vykrajujte tvary, které rovnou zdobte pomocí nějakého tvořítka a za použití zbytků těsta. Ozdobené perníčky skládejte na plech.
Pečte 8-10 minut a ihned po vytažení potřete povrch perníčku žloutkem. Když nepotřete, nebudou se perníčky tak lesknout, ale jedlé budou i tak.
Perníčky, co potřebují odležet
300 g žitné mouky
100 g cukru krupice
100 g medu
na špičku nože prášku do pečiva (z vinného kamene)
kůra strouhaná z půlky citronu
lžička perníkového koření (dle insktrukcí níže)
20 g másla
2 vejce
Mouku promíchejte s práškem do pečiva a strouhanou citronovou kůrou.
V rendlíku pomalu rozpusťte cukr a přimíchejte do něj med. Ihned odstavte a nechejte chvíli chládnout, aby směs nebyla příliš horká.
Do mouky udělejte důlek, vyklepněte vejce, přidejte změklé máslo a cukrový rozvar. Rukama vypracujte těsto, které můžete hned na pomoučeném vále vyválet.
Vykrajujte tvary, zdobte, skládejte na plech a pečte v troubě vyhřáté na 160 stupňů Celsia opět něco kolem 8 minut.
Vychládlé uzavřete do krabice a nechte odpočívat.
Domácí perníkové koření
V hmoždíři podrťte hřebíček s anýzem a kardamomem, nakonec vmíchejte mletou skořici. Množství sázejte od oka a vylaďte dle chuti. Místo hmoždíře lze použít třeba mlýnek na kávu.
Máte svůj oblíbený recept na perníčky? A používáte žitnou nebo pšeničnou mouku? Pochlubte se…
Mohlo by vás zajímat:
Linecké, marcipán a štola | Daruji pečený čaj | Ořechovská vánočka |
---|
suee, zdobila jsem vrškem od fixek, špejlí a zbytkem těsta Taky jsem si pohrála, ale je to rychlé a hlavně celkem efektní. Poleva z bílku a cukru není nic pro mě.
Moc by mě zajímalo čím jste zdobila ty perníčky. Máme doma úplně stejného čerta a Mikuláše a zdobení polevou to je pro mě peklo (zatim vždy těch pár na darování zdobil manžel ale tohle mě moc zaujalo. Vypadá to skvěle a hlavně jsou po upečení hned hotové! Darujeme je totiž každoročně všem v rodině na Mikuláše, tak jakékoliv usnadnění práce uvítam
Moniko, že by za to mohl med? Každopádně zkusila jsem fígl, jak je nechat změknout – do krabice k nim přijde rozkrojené jablko. Díky jablku už změkly i ty žitné perníčky, takže to funguje A ohledně tvrdnutí mi ještě kamarádka Daniela říkala, že taky stačí nechat je o minutu déle v troubě a budou tvrdé jako brok…
Věruško, v jednom z předešlých vánočních Apetitů jsem se dočetla (u receptu na perníčky), že když se dá medu více, než je psáno, tak ztvrdnou. Tak možná proto vám měkké perníčky ztvrdly. Nebo to dělají i když medu nedáte víc, než je v receptu?
hana: ano, žitná mouka celozrnná
ja by som sa chcela opytat, na tie odlezane perniky, razna muka celozrnna? lebo tusim inu ani nepredavaju, okrem chlebovej. inak inspirovala som sa kasami, lebo dieta uz odmieta chleba na ranajky, len sa musim zasobit krupicami :)dik.
to víš, si potrpím na krucánky
vypadaji nadherne umelecke dilo