Věruška na Facebooku


Nakupuji také na...


Blog běží, díky...

Koriandrové pesto

Původně jsem chtěla publikovat čízkejk. Jenže koriandr vyhrál. Je to totiž mazec… barevně, chuťově a výživově zároveň. Metla na těžké kovy v těle a zároveň mana nebeská.

Kdo pěstuje koriandr v truhlíku na parapetu, má v tuto chvíli navrch. Pěstovat koriandr doma jde a fakt na to stačí jen truhlík – v létě venku, v zimě uvnitř. S chutí doma vymazleného koriandru je to stejné, jako s chutí vašich bylinek ze záhonku a těch kupovaných. Nebe a dudy, dalo by se říct. Ale někdy i dudy postačí, co říkáte :-)

Do lednice na měsíce

Takže si opatřete koriandr (vypěstujte, kupte v květináčku či už utrhnutý) a namixujte pesto do foroty. Pro všechna pesta – co do skladovatelnosti – platí stejná pravidla: čistá sklenička, vršek dolít olejem a pevný obsah udržovat pod hladinou, zavíčkovat, do lednice. Za těchto podmínek vydrží věčnost.

Koriandr

Na kovy i parazity

Koriandrové pesto však vyniká ještě v jednom směru. Dle MUDr. Freje je totiž dobré k očistě těla od těžkých kovů a údajně LIKVIDUJE I SALMONELU. MUDr. Frej má rozpis na ono pesto v jedné ze svých knih a já jej nehodlám kopírovat. Pro své účely jsem si pesto upravila, protože ta detoxikační varianta je opravdu jen na lžičku denně jako medicína.

Podle herbáře Janči a Zentricha je drogou koriandový plod, používá se při zažívacích potížích. O nati ani zmínka. Zatímco ájurvéda kvalifikuje čerstvou nať jako snižující Pittu, vhodnou používat v létě a bohatou na železo a vitaminy A, B1, B2 a C. Koriandr snižuje vnitřní horkost a žár. Nadměrné použití koriandrových semínek i natě údajně snižuje u mužů sexualitu a u žen zastavuje menstruaci. Opatrnost je nutná i u astmatiků.

Takže následující koriandrové pesto berte jako lehce detoxikační a těžce chuťově návykové, vhodné zejména pro letní období. Ovšem k ochlazení vnitřní horkosti kdykoliv. Zbystřete zejména vy, kteří trpíte kožními problémy, herpesy, akné, pálením, záněty či silným pocením. Do léta daleko a koriandrové pesto by mohlo v těch mých receptových hromadách někde zapadnout.

Teď a nebo nikdy

Dokonalost sama s piniemi, ovšem restované dýně a slunečnice mají taky cosi do sebe. Pesto aplikuji samozřejmě na těstoviny. Ale daleko raději na krajíc opečeného kvasového chleba a nebo jen tak na lžičku.

Koriandrové pesto

Do mixovací nádoby dejte čerstvý koriandr, česnek, olivový olej a trošku lněného, restované piniové oříšky (nebo slunečnicové či dýňové semínko – pohrajte si s poměrem) a sůl (zkuste černou). Dokonale rozmixujte.

Potřebujete-li se chytnout množstevních údajů, mrkněte na rozpis na univerzální pesto.

Mohlo by vás zajímat:
Chowder s treskouChowder z kokosového mléka s treskou Věruška v Dobrém ránu 23.9.2015Vyvážené svačinky v ČT Raw košíčky z ořechů s kakaem a pomerančemRaw košíčky z ořechů s kakaem

1 komentář k Koriandrové pesto

Komentář

  

  

  

Můžete použít tyto HTML tagy

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>