Českobudějovický deník.cz informoval o pokusném výsevu geneticky modifikované kukuřice chystaném v těchto dnech kousek od metropole jižních Čech.
„Je to kukuřice jen na pokus a bude podléhat přísným opatřením na výsev, ošetřování a likvidaci“ ujištila vedoucí vědeckého projektu Oxana Habuštová z Entomologického ústavu Biologického centra Akademie věd ČR v Českých Budějovicích.
Vědci hodlají testovat, zda uměle upravená odrůda ovlivní přirozené nepřátele bázlivce kukuřičného a jestli odolá přímému napadení tímto škůdcem, pokud se v porostu vyskytne.
Druhým cílem pokusu je zjistit, jestli je z biologického a ekologického hlediska škodlivější geneticky modifikovaná kukuřice, nebo používání širokospektrálních insekticidů.
Celý článek najdete zde.
Za zmínku stojí ještě závěrečný názor paní inženýrky Habuštové:
„Dnes prakticky nelze na světových trzích koupit sóju, která by neobsahovala geneticky modifikovanou příměs. V řadě států, například USA, se pěstuje a tedy konzumuje převážně geneticky modifikovaná kukuřice a žádné neblahé účinky nebyly pozorovány. Strach lidí vyplývá jen z nevědomosti.“
Z nevědomosti o čem? Že jsou dlouhodobé účinky geneticky modifikovaných potravin stále velkou neznámou? Že jde o záležitost přírodě cizí? Nebo, že jde o nasycení stoupajícího počtu lidí na Zemi?
A co vy na to? Je „více než deset let“ dostatečná doba na to, abychom si byli neškodností GMO plodin jistí?
Právě probíráme