Jakože mám ráda rychlé recepty, tak s tímto si teda pohrajeme. K dokonalosti lineckého koláče je třeba zapojit hravost a taky mít ten správný rozpis. Fandíte-li špaldě, budete chrochtat blahem.
Nabízí se začít historií. Linecký koláč má kořeny v Rakousku, je nejstarším známým koláčem světa, bla… bla, bla Kdoví, jak to vskutku je. Pojďme se raději přenést rovnou k receptuře a k tomu, co od koláče (a od sebe) vlastně očekáváme.
Má být křehký.
Taky vláčný. A zdravý (ale víme, že univerzální zdravá výživa neexistuje) a počertech chutný. Takže vězte, že tady nelze očekávat žádné instantní zkratky. LINECKÉMU JE TŘEBA SE VĚNOVAT. Nejdříve jej uválíte a pak počkáte, až se rozleží. Jelikož použijete mouku špaldovou, nepřekvapí vás, že bude mít při válení tendenci se lámat. To zvládneme. Vyhrajete si taky s parádními proužky na povrchu, ne že to odfláknete jako já 😉 A to jablečné pyré si klidně uvaříte z hrušek či švestek (v sezóně čerstvé, v zimě z mrazáku) a když ho okořeníte jen decentně (špetička skořice a/či hřebíčku), dáte jej na sváču VAŠEMU BATOLETI (od 1 roku věku).
Zdravá výživa neexistuje?
Má oblíbená věta na seminářích. Ale jistě, některé suroviny jsou zdravější, než jiné. Náš talíř a účinky jeho obsahu na naše tělo jsou však velmi individuální, nikoliv univerzální. Tak si pojďte vyzkoušet, co s vámi udělá tahle linecká paráda.
Špaldová, protože chutná lehce oříškově a bílé hladké mouky je všude přemíra. S tmavým cukrem, protože bílý je 100% zabiják a tmavý jen 99% :-), ale to se jednou za čas snese. S poctivým máslem, protože to k naší vlasti patří, stejně jako vejce od pohodových slepic. S trochou exotiky z citrónové kůry (preferujte bio) a s dávkou vápníku, vlákniny a dalšího dobrého z mandlí (třeba troška kyanidu, klid teplo jej deaktivuje), které se na jihu Moravy svého času také pěstovaly. S kořením, bez kterého by skvělé jídlo nebylo skvělým (a hřebíček vyžene cizopasníky a skořice zahřeje) a se spoustou lásky, kterou při hnětení rukama do toho díla dáte. A to je na tom celém řekla bych nejzásadnější 😉
Špaldový linecký koláč s domácím jablečným pyré
forma max. 20×30 cm nebo kulatá koláčová forma max. 23 cm
- Na pyré asi 400 g celých jablek a koření (skořice, hřebíček, badyán, kardamom, jalovec, sušená pomerančová kůra – vyberte si něco z toho), k doslazení případně třtinový cukr
- 150 g studeného másla + na vymazání formy
- 200 g jemně mleté špaldové mouky
- 150 g třtinového cukru s melasou nebo panely
- 100 g jemně mletých mandlí (mohou být i neloupané)
- 3 žloutky
- kůra z jednoho biocitronu
- lžička skořice
- půl lžičky mletého hřebíčku
- špetka soli
- žloutek na potření těsta
- Jablkům vykrájejte jádřince a rozkrájejte je na kousky. Dejte do rendlíku, podlijte asi deci vody a přidejte koření: postačí jen skořice a hřebíček, ale můžete přidat i jalovec, sušenou pomerančovou kůru, kardamom nebo badyán. Duste do změknutí jablek. Poté vyjměte koření a jablka důkladně rozmixujte. Je-li třeba, doslaďte.
- Do mísy prosijte mouku a také cukr. Přidejte mleté mandle, citrónovou kůru, špetku soli a koření. Promíchejte.
- Přilijte prošlehané žloutky a promíchejte. Nakonec do toho hoďte kusy studeného másla a co nejrychleji rukama vypracujte kompaktní těsto. Rychlost je důležitá. Těsto zabalte do fólie a dejte do lednice aspoň na dvě hodiny, ideálně přes noc.
- Po odležení těsta předehřejte troubu horkovzdušně na 175 stupňů, obyčejte asi 190.
- Připravte si jablečné pyré.
- Pak těsto dejte na poprášený vál. Odkrojte 1/4 – bude na ozdobu. Z větší části vyválejte požadovaný tvar dle formy – těsto je fajn o tloušťce cca 5 mm. Pomocí válečku přeneste těsto do máslem vymazané formy. Přečnívající okraje odřízněte – já měla obdelníkovou formu vyšší, a tak těsto sahalo asi do půlky výšky formy, což vůbec to nevadí. Trhá-li se, vyložte formu kousky těsta a prsty si s tím pohrajte, propojte dílky, splácejte to jak se dá.
- Spodek těsta propíchejte vidličkou a pak na těsto naneste pyré. Z odkrojené 1/4 těsta vytvořte proužky, kterými povrch těsta ozdobte do mřížky.
- Potřete žloutkem, já někdy ani nepotírám. A pečte v předehřáté troubě asi 40 minut. Před podáváním nechte zcela vychladnout a zaručeně nejvláčnější bude až druhý den
Mohlo by vás zajímat:
Jablečný koláč s datlovou pastou | Pečené čaje v Sama doma | Hovězí guláš po burgundsku |
---|
Právě probíráme